v rámci realizace projektu Posilování administrativní kapacity obcí na bázi meziobecní spolupráce, reg.č.:CZ 03.4.74/0.0/0.0/15 _019/0003017
Ing. Zuzana Šálková - manažer CSS a specialista na veřejné zakázky, tel. 602 709 429, e-mail: zuzana.salkova@smarv.cz
Markéta Poláchová Kropáčková - specialista pro rozvoj mikroregionu a specialista na veřejné zakázky, tel.737 775 991, e-mail:marketa.kropackova@smarv.cz
Michaela Zmeškalová - specialista pro rozvoj mikroregionu, tel. 733 784 707, e-mail: michaela.zmeskalova@mas-mostenka.cz
Projekt „Posilování administrativní kapacity obcí na bázi meziobecní spolupráce", zkráceně také „Centra společných služeb" (CSS), reg. č.: CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0003017. Navazuje na úspěšný projekt "Meziobecní spolupráce" realizovaný od května 2013 do listopadu 2015.
Projekt je zaměřen na vytvoření a provoz Center společných služeb v rámci Dobrovolných svazků obcí (DSO).
CSS poskytují služby nejen v oblasti veřejné správy s důrazem na samosprávné kompetence, ale i v přenesené působnosti s cílem zajistit efektivnější poskytování veřejných služeb občanům.
Hlavní cíle projektu:
zdroje financování: ESF, OPZ
harmonogram projektu: 7/2016 – 6/2019
Zdroj: Svaz měst a obcí České republiky
Základní informace o projektu:
název: Systémová podpora rozvoje meziobecní spolupráce v ČR v rámci území správních obvodů obcí s rozšířenou působností
reg.číslo: CZ.1.04/4.1.00/B8.00001
finanční zdroj: pilotní Projekt je hrazený plně ze zdrojů OP LZZ
doba trvání: 1. května 2013 - 30. června 2015
nositel projektu: Svaz měst a obcí ČR
smluvní partner v ORP Přerov: DSO mikroregionu Moštěnka
PROČ?
Svaz měst a obcí ČR zahájil realizaci projektu, jehož cílem je vytvořit podmínky pro dlouhodobý rozvoj meziobecní spolupráce v ČR. Zahraniční zkušenosti jednoznačně prokazují, že spojení sil umožní zkvalitnit a zefektivnit veřejné služby, a tím získat pro obce a města další finanční prostředky pro jejich rozvoj. To je také záměrem Svazu. Z dlouhodobého hlediska chceme docílit podpory státu pro meziobecní spolupráci. Stát by měl výrazně finančně podporovat obce, které budou spolupracovat v území na zajištění svých zákonných kompetencí.
Projekt umožní vytvořit pro podporu spolupráce obcí odborné a administrativní zázemí ve všech územích správních obvodů obcí s rozšířenou působností. Malé týmy pracovníků, za výrazné podpory motivujících starostů z daného území a metodické podpory ze strany Svazu, umožní vytvořit ucelené materiály za jednotlivá území. Ty se stanou podkladem pro diskusi zástupců obcí, jak řešit dostupnost základních škol nebo sociálních služeb v území, jaké jsou možnosti řešení dopravní obslužnosti, jak společně zadávat výběrová řízení, jak výhodně řešit odpadové hospodářství, jak společně nakupovat energie či jiné služby apod. Bude jen na Vás, zástupcích obcí, pro jaké z navrhovaných řešení se rozhodnete – nebude to stát, který obcím diktuje shora, jak co má být, ale Vy sami.
JAK?
Prostřednictvím Projektu:
Více zde: http://www.obcesobe.cz
Akční plán rozvoje území SO ORP Přerov 2016-2017 - vymezená část DSO mikroregionu Moštěnka
TENTO PROJEKT JE FINANCOVÁN Z PROSTŘEDKŮ ESF PROSTŘEDNICTVÍM OPERAČNÍHO PROGRAMU LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST A STÁTNÍHO ROZPOČTU ČR.
Dobrovolný svazek obcí mikroregionu Moštěnka je partnerem v projektu „Podnikatelský miniinkubátor“, reg. č. CZ.1.04/3.4.04/88.00372, jehož hlavním cílem je pomoci při vytváření podmínek pro slaďování rodinného a profesního života žen ve Zlínském a Olomouckém kraji, které mají zájem zahájit podnikatelskou činnost.
Cílovou skupinu bude tvořit celkem 48 osob, které mají zájem zahájit vlastní podnikatelskou činnost. V každém kraji bude cílová skupina rozdělena do dvou skupin po 12 osobách, které projdou jednotlivými aktivitami projektu. Aktivity budou zaměřeny na zvýšení odborných znalostí z oblasti účetnictví, práva a marketingu potřebných do začátků podnikání, dále na vypracování vlastního podnikatelského záměru a jeho obhajobu před odbornou komisí. Vždy 4 nejlépe hodnocené podnikatelské záměry v každé skupině a každém kraji budou mít šanci být realizovány v praxi, kdy účastnice projektu budou moci začít podnikání s 6-ti měsíční podporou ve formě kanceláře, vybavení a kancelářského servisu včetně hlídání dětí v dětském koutku zdarma. Součástí projektu je podpora účastnic ve formě individuálního odborného poradenství a poradenská činnost mentora po celou dobu účasti v projektu a v začátcích podnikání.
Doba realizace projektu: 1. listopad 2012 až 31. říjen 2014
Částka: 6 592 258,55 Kč
Realizátor projektu: Počítačová služba s.r.o.
Partneři projektu:
Web projektu Podnikatelský miniinkubátor se otevře po prokliknutí loga:
Tisková zpráva: V Olomouci se zrodil nový podnikatelský miniinkubátor
Podnikatelský miniinkubátor - závěr projektu
Více zde: Podnikatelský_miniinkubátor_závěr
TENTO PROJEKT JE FINANCOVÁN Z PROSTŘEDKŮ ESF PROSTŘEDNICTVÍM OPERAČNÍHO PROGRAMU LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST A STÁTNÍHO ROZPOČTU ČR.
Dobrovolný svazek obcí mikroregionu Moštěnka je partnerem v projektu „Firemní gender v Olomouckém kraji v praxi“ “ reg. č. CZ.1.04/3.4.04/88.00081, jehož hlavním cílem je podpora a motivace zaměstnavatelů v Olomouckém kraji v uplatňování rovných příležitostí mužů a žen včetně slaďování pracovního a rodinného života. Součástí projektu jsou firemní genderové audity realizované v deseti firmách olomouckého a přerovského okresu stejně jako vzdělávací semináře a workshopy určené vrcholnému managementu firem. Očekávaným výstupem projektu bude nejen zvýšení motivace i angažovanosti zaměstnanců, ale také vytvoření podpory firem v prosazování vyšší produktivity, a tím i následné konkurenceschopnosti. Jedná se v podstatě o dvě základní rovnice: „investice do zaměstnanců = investice do úspěchu firmy“ a „výkon = produktivita = ziskovost = konkurenceschopnost“.
Doba realizace projektu: 1. listopad 2012 až 31. říjen 2014
Částka: 3 287 586,20 Kč
Realizátor projektu: Počítačová služba s.r.o.
Partneři projektu:
http://www.poc-sluzba.cz/rubriky/projekty/aktualni/firemni-gender/
Firemní gender v Olomouckém kraji v praxi - II. etapa
Olomoucká firma Počítačová služba v úterý 14. ledna odstartovala druhou etapu projektu „Firemní gender v Olomouckém kraji v praxi“. Projekt se snaží pomáhat zaměstnancům sladit rodinný a pracovní život ve firmách v regionu.
Více zde: Firemni_gender_OK_II_etapa
Firemni gender v Olomouckém kraji v praxi - závěr projektu
Více zde: Firemni_gender_zaver
Koncem letošního jara se uskutečnil další z řady projektů česko – polské přeshraniční spolupráce, tentokrát pod názvem Cestuj-poznávej-tvoř obcí Mikroregionu Moštěnka s Gminou Rudniki.
Opět se do příprav a realizace projektu zapojila čtveřice obcí Dřevohostice, Křtomil, Radkovy a Nahošovice spolu se Základní školou v Dřevohosticích. Podstatou projektu bylo třídenní setkání dětí ve věku 12 – 15 let v Dřevohosticích, pro které byl připraven zajímavý a pestrý doprovodný program.
Akce se zúčastnilo 20 dětí ze zmíněných obcí a 20 dětí z gymnázia A. Wajdy v Rudnikách. Hosté přijeli v pátek 15. května a po ubytování v areálu dřevohostické fary se přesunuli na zámek, kde proběhlo úvodní seznámení všech přítomných, slavnostní zahájení a oběd. Poté se všichni účastníci vydali procházkou do areálu školy, kde pokračovali v dalším programu. Děti byly rozděleny do smíšených česko – polských skupin, kdy každá z nich měla jiný program. První skupina se vydala do prostoru školních dílen, kde se dala do výroby dřevěných zvířat pro školní zoo a druhá skupina si zkoušela výtvarnou techniku akvarel s motivy zvířat a pamětihodností regionu. V mezičase probíhal v tělocvičně přátelský turnaj v sálové kopané. Po večeři ještě následovalo posezení u ohně nebo další hry v areálu fary.
V sobotu 16. května byl na programu poznávací zájezd po zajímavých místech v okolí. Začali jsme prohlídkou tovačovského zámku, výstupem na jeho věž a následným přejezdem do Dubu nad Moravou, kde jsme se prošli areálem poutního místa a jeho společensko – kulturním zázemím. Poté jsme přejeli na Svatý Kopeček, kde jsme opět prohlédli chrám a jeho okolí a přesunuli se do zoologické zahrady, kde pokračovala individuální prohlídka areálu. V odpoledních hodinách nás ještě čekal křelovský fort a výborný výklad o historii opevnění Olomouce. Pak jsme podnikli podvečerní procházku po olomouckých památkách a zajímavostech. Následovala večeře a zasloužený odpočinek.
V neděli 17. května program pokračoval znovu v areálu školy, kdy opět po skupinách probíhal turnaj v kopané a tvorba dekorovaných triček podle vlastní fantazie. Následoval slavnostní oběd, spojený s vyhlášením vítězů, předáním cen a vzájemným rozloučením, po kterém se naši hosté rozjeli ke svým domovům.
Byl to hezký víkend pro všechny zúčastněné, spojený se vzájemným poznáváním, novými zážitky a zkušenostmi. V podobných aktivitách hodláme pokračovat i v příštím plánovacím období, nápady máme …
Ve dnech 26. – 28. září 2014 nás opět navštívila polská skupina z Gminy Rudniki, tentokrát v rámci projektu „Technika v praxi“. Tento projekt byl určen pro děti věkové kategorie 10 – 15 let. Byl zaměřen na přiblížení vybraných technických zajímavostí a památek Olomouckého kraje a seznámení s historií a současností využití vodní energie jako obnovitelného zdroje pro pohon strojní technologie papírny a elektrárny.
První den děti vyráběly, dle pokynů a předlohy pana učitele Foukala, jednoduché galvanometry. Byly vytvořeny dvojice, vždy jedno dítě z ČR a jedno dítě z PR. Funkce vyrobeného galvanometru pak děti zkoušely v praxi, kdy v jednoduchém elektrickém obvodu se žárovkami měřily velikost tohoto proudu a určovaly jeho směr.
Celý druhý den byl věnován exkurzím. Nejprve jsme navštívili vodní elektrárnu Dlouhé stráně, poté následovala historická papírna ve Velkých Losinách a jako poslední jsme navštívili funkcionalistickou vodní elektrárnu v Třeštině. Pro rozvoj technického uvědomění a myšlení byly pro děti přichystány pracovní listy, ve kterých vyplňovaly různé úkoly související s těmito navštívenými místy.
Neděle pak byla opět v tvořivém duchu. Děti dostaly za úkol vyrobit ze stavebnice Merkur model stoupy, což je stroj, který se používal na drcení a mělnění surovin a byl poháněn vodní energií. Znovu byly rozděleny do dvojic, jako první den. Mezi tím, co jedna polovina stavěla model stoupy, ta druhá soutěžila v jízdě na koloběžkách. Po obědě proběhlo vyhodnocení jednotlivých modelů galvanometrů, stoupy a soutěže v jízdě na koloběžkách. Ti nejlepší byli odměněni cenami a účastníci pak obdrželi pamětní list.
Víkend na přelomu měsíce května a června 2014 patřil dětem z mikroregionu Moštěnka, resp. ze zapojených obcí v rámci projektu (Křtomil, Radkovy, Dřevohostice a Nahošovice) spolu s polskými dětmi, které se zúčastnily projektu „Cesta přátelství“. Tento projekt byl dotačně podpořen v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem. Jeho cílem bylo především rozvíjet pohybové, kreativní i intelektuální schopnosti dětí ze ZŠ partnerských regionů.
První den byl zahájen společným obědem na zámku v Dřevohosticích. Poté se děti přesunuly do základní školy v Dřevohosticích a věnovaly se kreativním a pohybovým aktivitám. Celkem 20 dětí z polské i české strany bylo rozděleno do dvou skupin. První skupina (po 10 dětech z každého státu) se zabývala kreativní činností - děti si zkoušely techniku suché jehly s hlubotiskem. Nejlepší díla s motivy významných staveb obou zapojených regionů pak byla oceněna. Zbylých 20 dětí ve stejném čase soutěžilo v mezinárodním turnaji ve vybíjené. Byla vytvořena 4 družstva po 5 osobách. Všechna družstva pak byla rovněž odměněna. Závěr tohoto dne vyplnil společný táborák spojený s opékáním špekáčků.
Sobotní den byl naplánován v kulturním duchu. Ráno všechny děti nasedly do autobusu a vyrazily směr Bouzov. Při prohlídce hradu byly rozděleny na 2 skupiny českou a polskou s překladatelem. Z hradu následovala cesta do Loštic – Muzea Olomouckých tvarůžků, kde byl připraven i oběd a odpoledne na děti čekaly Javoříčské jeskyně. Po celodenním výletu byl připraven vědomostní kvíz o navštívených památkách.
Nedělní program se opět nesl ve sportovním duchu. Tentokrát se soutěžilo v jízdě na koloběžce, a to rovnou ve dvou disciplínách – jízda rychlosti a jízda zručnosti. Tohoto závodu se zúčastnily všechny děti v rozdělených kategoriích chlapci a dívky. Po odjetí obou disciplín všemi závodníky následoval společný oběd a vyhlášení výsledků těch nejrychlejších a nejzručnějších.
Ve dnech 10. až 12. května 2013 se děti z mikroregionu Moštěnka, resp. ze zapojených obcí v rámci projektu (Křtomil, Radkovy a Vlkoš) spolu s dětmi z Gminy Rudniki zúčastnily projektu Poznávání bez hranic, který získal dotaci v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem.
Pro všechny děti byl na tento víkend připraven bohatý kulturně-sportovní program. Páteční den děti zahájily společným slavnostním obědem, po kterém se zúčastnily mezinárodního turnaje ve stolním tenise, který se konal v obci Vlkoš. Všichni byli do hry zapálení a panovala dobrá sportovní nálada. Jazyková bariéra byla během pár chvil zcela odstraněna a případné nedostatky pomohl odstranit překladatel. V podvečerních hodinách následovalo vyhlášení výsledků a poté společná večeře. O tom, že se turnaj uskutečnil ve velmi přátelské atmosféře, svědčí i fakt, že na závěr pátečního turnaje si děti zahrály na hřišti fotbal.
Sobotní den byl naplánován v duchu sportovně-kulturním. Ačkoli počasí nám nepřálo, děti se ráno vypravily na společný pěší výšlap na hrad Helfštýn a na následnou prohlídku hradu, která byla pro polské hosty tlumočena do polštiny. Výšlap prověřil naše sportovní síly a prohlídka hradu zase naše znalosti dějepisu. Po prohlídce hradu jsme se všichni autobusem přesunuli na zámek v Dřevohosticích na společný oběd. Po obědě následovala prohlídka zámku Dřevohostice a místního Hasičského muzea. Oběma prohlídkami nás provedl místní kastelán. Přestože se počasí neumoudřilo, děti se hezky zvesela vypravily na prohlídku obce Dřevohostice a do místní základní školy. Ve škole si prohlédly sborovnu, třídy, učebny, ale ze všeho nejvíce je zaujala tělocvična, kde zcela spontánně uspořádaly menší turnaj ve vybíjené, protože jak dodaly: „sportovat se musí“. Sportovně a kulturně bohatý sobotní program byl zakončen společnou večeří ve formě společného opékání špekáčků na místní faře. Děti spolu zároveň sehrály několik společných her a své vědomosti nabyté během dne zúročily ve vědomostním kvízu.
Na nedělní program se všichni těšili v očekávání nových dobrodružství. V rámci nedělního programu děti navštívily Muzeum J. A. Komenského v Přerově, které je umístěno v prostorách místního zámku. Veliké bylo překvapení všech dospělých, když největší ovace mezi dětmi sklidila expozice školních tříd. Po prohlídce zámku a muzea se účastníci přesunuli na prohlídku fotovoltaické elektrárny v obci Radkovy, která zaujala nejen kluky, ale také dívky. Bohatý nedělní program byl zakončen společných obědem na zámku v Dřevohosticích, po kterém jsme se všichni rozloučili, popřáli polské delegaci šťastný návrat domů a rozjeli se do svých domovů. Že se akce vydařila, dosvědčuje i to, že děti ještě několik týdnů mluvily o nově získaných informacích, nových zážitcích a nových kamarádech.
Projekt „Zdravě, radostně, rodinně” je spolufinancovaný z prostředků Evropského Fondu Regionálního Rozvoje a z prostředků státního rozpočtu.
PŘEKRAČUJEME HRANICE
Ve dnech 25. – 26. 5. 2013 jsme opět navštívili Gminu Rudniki. Tentokrát v rámci projektu „Zdravě, radostně, rodinně.“
Projekt "Zdravě, radostně, rodinně" je adresován široké cílové skupině, od nejmladších po nejstarší osoby. Je to popularizace zdravého životního stylu, aktivního odpočinku a zdravé výživy. Využívá vznikající nové trendy, tj. Nordic Walking a cvičení na čerstvém vzduchu.
Během první aktivity s názvem "Více vím, zdravěji jím", byly osoby podrobeny zkoušce rozlišení tradičních (přírodních) potravin od potravin běžně dostupných v obchodech a supermarketech. Byla podána informace o používaných konzervačních prostředcích, látkách zvýrazňujících chuť a aroma v potravinách.
V aktivitě s názvem "Zdravá zelenina" účastníci použili předem připravené ingredience k přípravě ovocného salátu. Tvůrci nejchutnějšího salátu byli odměněni. Soutěž motivuje k zakládání vlastních zeleninových a ovocných zahrad, používání v jídelníčku většího množství vitamínů. Je to možnost výměny zkušeností v oblasti účinného, přírodního způsobu ochrany zeleniny proti škůdcům.
Rovněž jsme absolvovali s použití nordic walkingových holí několikakilometrovou Stezku zdraví. Následně proběhlo ukázkové volejbalové utkání Polsko-Česko.
Projekt "Zdravě, radostně, rodinně" přispívá k integraci obyvatel Gminy Rudniki a Mikroregionu Moštěnka. Je příležitostí k výměně zkušeností a postřehů na téma sportu, zdraví a výživy, výměny informací o dobré praxi v každé ze zemí, způsobů pobízení obyvatelstva k aktivnímu trávení volného času. Poznání rodinného života obyvatel, kultury, turistických atrakcí. Je to šance k posílení aktivity a kreativity v realizaci budoucích polsko-českých akcí. Motivuje ke sportovnímu soutěžení v duchu fair play, překonávání jazykových bariér, častějších návštěv Rudnik a Moštěnky. Je to možnost podpory spolupráce a seznámení s dosavadními výsledky posledních šesti let.
Projekt „Vesele se vzděláváme – druhá etapa” je pokračováním dvouletého projektu spočívajícího v rozvoji intelektuálně-pohybových schopností dětí.
Projekt sestává z jedné etapy - třídenní návštěvy na území Obce Rudniki.
V rámci druhé etapy tohoto projektu se uskutečnily tyto aktivity: