Web: www.benov.cz
První zmínka o obci Beňov pochází z historických pramenů z roku 1318. Obec je rozložena na levém břehu říčky Moštěnky, ve zvlněné krajině předhůří Podbeskydské pahorkatiny. Řadí se do skupiny středně velkých sídelních útvarů. Předpokládáme však, že obec existovala již dříve, neboť se zde našlo mlýnské kamenné kolo s vykřesaným letopočtem „ANNO 1241“, a tento mlýn, který stával na dolním konci obce u říčky Moštěnky, patřil k nejstarším mlýnům v širokém okolí.
V roce 1964 se Beňov sloučil s malou obcí Prusy, která je od té doby jeho místní částí a leží ve vzdálenosti 1 km od Beňova. Její historické údaje se vztahují až k roku 1178. Jedná se o ves, kde prvními obyvateli byli Prusové a tato stará osada patřila mezi nejstarší obce přerovského okresu. Celkem má obec Beňov 680 obyvatel, z toho zástavba v Beňově reprezentuje 220 budov a 600 obyvatel, místní část Prusy 29 budov a 80 obyvatel.
Mezi významné rodáky patří především arcibiskup Antonín Cyril Stojan, který se v Beňově narodil 22.5.1851 na č.p.46, kde je také postaven jeho památník. Ve středu návsi v blízkosti kostela Sv. Františka z Assisi si můžeme prohlédnout malé muzeum v objektu bývalé fary, kde jsou vystaveny dochované předměty z jeho života. Dalším rodákem byl Rudolf Lukaštík, který se narodil 23.11.1894 v domě č.7. Byl předsedou Sokolské župy v Přerově, sekretář zahraničních sdružení Sokola, sekční šéf ministerstva vnitra a blízký spolupracovník Dr. E. Beneše. Za významného rodáka je považován i Rudolf Macháček, narozen 16. 11. 1897 v Beňově, působící od roku 1917 ve zdejší škole jako učitel. Byl komeniolog, vlastivědný pracovník, hudebník, pedagog, učil v Přerově na I. Dívčí měšťanské škole (Karoliny Světlé), průvodce muzea Komenského v Přerově a publicista.
Pruským významným rodákem byl ThDr. Josef Mikula, čestný kanovník kroměřížský. Narodil se v Prusích u Přerova 25.9.1816. Vystudoval gymnázium v Olomouci a zde také absolvoval teologická studia. V roce 1839 byl vysvěcen na kněze a v roce 1843 promován na doktora teologie.
V obci je Základní škola pro 1-5. ročník a Mateřská škola. Starší děti dojíždějí do školy do Horní Moštěnice nebo Přerova. Na opravu i provoz školy obec přispívá nemalou částkou. V Základní škole jsou různé kroužky např. keramický kroužek, hra na klavír a flétnu, školní družina výrazně ovlivňuje zájem školáků i o jiné předměty např. vaření, pečení, ruční práce, péči o zeleň.
Podnikání v obci provozuje několik živnostníků, podnikatelů a osob výdělečně činných, kteří provozují živnost v různých oborech jako je např. autodoprava, stavebnictví, autolakovna, oprava osobních automobilů, revize elektrozařízení, opravy a drobné šití.
Č.O.B. slévárna s.r.o. barevných kovů zde zaměstnává spoustu občanů obce. Působí zde akciové zemědělské společnosti jako je Salix Morava, a.s. se sídlem v Horní Moštěnici a Agras, a.s. se sídlem v Želatovicích, zabývající se zemědělskou výrobou. Občané mají možnost nakupovat v prodejně smíšeného zboží, občerstvit se ve dvou pohostinstvích nebo využít služby kadeřnictví a pedikúry.
Společenský život ovlivňují především občané a zájmové spolky a organizace jako je např. Tělocvičná jednota Sokol Beňov, Myslivecké sdružení Beňov a Prusy, FC Beňov, Jezdecké oddíly v Beňově a v Prusích, Český zahrádkářský svaz, Klub důchodců, Sbor dobrovolných hasičů, Římskokatolická církev, Rybáři Beňov, nebo rocková skupina Tchoři.
V rámci soutěže Vesnice roku České republiky byla obec byla oceněna v roce 1997 zelenou stuhou a v roce 2008 modrou stuhou Olomouckého kraje.