Už 26 let pomáhá přerovské Sdružení MOST K ŽIVOTU, z.s. osobám se zdravotním postižením bez rozdílu věku, typu i stupně postižení začlenit se do společnosti a žít ve svém přirozeném prostředí. Nabízí přitom tři aktivity. Jak fungují, to zjišťovala komunitní sociální pracovnice Jana Landsmannová z MAS – Partnerství Moštěnka během stáže, kterou zde absolvovala ve čtvrtek 21. března. Domem, jenž má adresu v ulici Bohuslava Němce 4, Přerov, ji provázela statutární zástupkyně neziskové organizace Pavlína Holá.
Sdružení provozuje tři aktivity. Těmi jsou chráněný trh práce – chráněné dílny v rámci programu zaměstnávání a dvě služby sociální prevence dle zákona o sociálních službách – sociální rehabilitace a sociálně terapeutická dílna. Obě služby jsou pro klienty zdarma.
Chráněnou dílnu mohou oslovit i zájemci o vytvoření reklamních předmětů či dárečků
V chráněné dílně pracuje osm zaměstnanců. Spolu s klienty zde vytváří výrobky v keramické, šicí, košíkářské a tkalcovské dílně. Ty jsou pak určeny k volnému prodeji v obchůdku organizace, na prodejních místech ve městě, farmářských a vánočních trzích a dalších propagačních akcích. „Zájemci si mohou tyto výrobky objednat i na přání. Často tvoříme dárkové předměty například v předvánočním čase či při jiných příležitostech,“ vysvětlila Pavlína Holá.
Letošní novinkou jsou pracovní zástěry ze starých riflí
Na recyklaci starých riflí se orientuje zase šicí dílna. „Občané Přerova a okolí mohou do sdružení donést čisté a vyprané staré rifle, které zaměstnanci chráněné dílny zrecyklují tak, že ještě z použitelného materiálu vyrobí riflové kabelky a tašky. Tento rok mají novinku – šijí pevné riflové pracovní zástěry,“ objasnila dále průvodkyně domem a uvedla, že o pracovní místa v chráněné dílně mají klienti velký zájem.
Sociální rehabilitace umožňuje lépe se zorientovat i uplatnit na trhu práce
Zdravotně znevýhodněným lidem a osobám se zdravotním postižením a přiznaným stupněm invalidity, kteří chtějí zlepšit své návyky potřebné pro lepší orientaci na trhu práce a dovednosti pro samostatný život a společenské začlenění, zde pomáhá služba známá jako sociální rehabilitace. „Sociální pracovnice pomáhá klientům s rozvojem sociálních a komunikačních dovedností, dále pomůže s vypracováním životopisu a přípravou na výběrové řízení, nabídne individuální kurz základů práce na PC,“ vysvětluje Pavlína Holá a dodává, že služba může rovněž pomoci s nácvikem běžných činností, s doprovodem do institucí a na úřady, podporou k aktivnímu trávení volného času. „Pokud má klient zájem, může se účastnit i skupinových aktivit s dalšími klienty,“ řekla dále s tím, že sociální rehabilitace je poskytována převážně formou individuálních konzultací a kapacita této služby je 25 klientů.
Sociálně terapeutické dílny pomáhají se sociálním začleněním
Osobám se zdravotním postižením ohroženým sociálním vyloučením nabízí Most k životu službu v podobě sociálně terapeutických dílen. „Pracovnice zde nabízí klientům pomoc při osobní hygieně, zajištění stravy, podporuje vytváření a zdokonalování základních pracovních návyků a dovedností, nabízí praktické nácviky činností péče o vlastní osobu, soběstačnost a dalších činností vedoucích k sociálnímu začlenění,“ uvedla zástupkyně organizace. Přiblížila také, že kapacita služby je osm klientů, kteří zda v době od 8 do 14 hodin tráví svůj čas. S každým klientem je domluvena individuální docházka na základě zdravotních možností a potřeb.
Sdružení usiluje o individuální přístup
Sociální pracovnice Jana Landsmannová ocenila v závěru stáže maximální snahu pracovníků o individuální přístup, akceptaci projevů zdravotního omezení, příjemné prostředí i krásné výrobky klientů. MAS – Partnerství Moštěnka se už několik let mimo jiné snaží o propagaci osvědčených a fungujících služeb ve svém regionu. I tato pomoc je jednou z aktivit projektu „Komunitní práce v MAS-Partnerství Moštěnka I“, s nímž místní akční skupina uspěla v Operačním programu Zaměstnanost Plus.
Kontakt pro bližší informace: Mgr. Jana Landsmannová, 730 590 004, jana.landsmannova@mostenka.cz.
Informace o Sdružení MOST K ŽIVOTU, z.s. naleznete na https://www.mostkzivotu.eu/.