Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Mikroregion Moštěnka přivítal zástupce svazku obcí Slušovicka

Mikroregion Moštěnka přivítal zástupce svazku obcí SlušovickaV pátek 21. 9. 2012 přivítal mikroregion Moštěnka odbornou exkurzi pro starosty a zastupitele obecních úřadů z Mikroregionu Slušovicko. Pro zástupce svazku obcí Slušovicka byl připraven celodenní program s ukázkami projektů, které mikroregion Moštěnka a jeho obce realizovaly v uplynulých letech a prohlídka místních zajímavostí. Mikroregion tak oplatil slušovickým vydařenou loňskou návštěvu, kdy starostové z jeho obcí byli načerpat zkušenosti na Slušovicku.

První zastávkou bylo letiště v Bochoři, kde sídlí 23. základna vrtulníkového letectva Edvarda Beneše Přerov. Účastníci se seznámili s provozem letiště, které má statut neveřejného mezinárodního letiště se smíšeným provozem, a prohlédli si letištní věž, vojenskou leteckou techniku a objekty pro údržbu a opravy vrtulníků.

Poté následovala nová kompostárna v Horní Moštěnici, kde účastníci shlédli ukázku kompostování a seznámili se systémem společného kompostování v mikroregionu. Díky projektu „Z kontejneru na kompost“, který podpořil Olomoucký kraj, bylo do obcí mikroregionu Moštěnka pořízeno 13 kontejnerů na biologický odpad, který se zpracovává právě v Horní Moštěnici. Kompost si odebírají občané i okolní obce pro svou potřebu.

Další zastávkou byla obec Beňov. V kostele Sv. Františka z Asisi předvedli své hudební umění žáci Základní umělecké školy Bedřich Kozánka z Přerova. Následovala prohlídka muzea významného beňovského rodáka - olomouckého arcibiskupa A. C. Stojana a výstava obecních kronik. Obdiv sklidila více než 200 let stará Stojanova lípa, která roste na návsi u kostela, vítěz soutěže Strom roku 2007. Pak účastníci zamířili do obce Líšná, kde navštívili místní mateřskou školku a kulturně-společenský areál, které byly částečně zrekonstruovány díky dotaci z programu LEADER.

Závěr exkurze zavedl její účastníky do Dřevohostic, sídla mikroregionu Moštěnka. Kastelán Jiří Kasperlík provedl účastníky dřevohostickým zámkem, prohlédli si hasičské muzeum a nové infocentrum, které bylo rovněž podpořeno z programu LEADER. Společný program byl zakončen večerním posezením u cimbálové muziky, zástupci mikroregionů si vyměnili zkušenosti se svým fungováním, systémem práce a s realizací projektů. Potvrdili si, že je dobré vidět, jak pracuje svazek obcí jinde, a shodli se na další spolupráci.