Koncem letošního jara se uskutečnil další z řady projektů česko – polské přeshraniční spolupráce, tentokrát pod názvem Cestuj-poznávej-tvoř obcí Mikroregionu Moštěnka s Gminou Rudniki.
Opět se do příprav a realizace projektu zapojila čtveřice obcí Dřevohostice, Křtomil, Radkovy a Nahošovice spolu se Základní školou v Dřevohosticích. Podstatou projektu bylo třídenní setkání dětí ve věku 12 – 15 let v Dřevohosticích, pro které byl připraven zajímavý a pestrý doprovodný program.
Akce se zúčastnilo 20 dětí ze zmíněných obcí a 20 dětí z gymnázia A. Wajdy v Rudnikách. Hosté přijeli v pátek 15. května a po ubytování v areálu dřevohostické fary se přesunuli na zámek, kde proběhlo úvodní seznámení všech přítomných, slavnostní zahájení a oběd. Poté se všichni účastníci vydali procházkou do areálu školy, kde pokračovali v dalším programu. Děti byly rozděleny do smíšených česko – polských skupin, kdy každá z nich měla jiný program. První skupina se vydala do prostoru školních dílen, kde se dala do výroby dřevěných zvířat pro školní zoo a druhá skupina si zkoušela výtvarnou techniku akvarel s motivy zvířat a pamětihodností regionu. V mezičase probíhal v tělocvičně přátelský turnaj v sálové kopané. Po večeři ještě následovalo posezení u ohně nebo další hry v areálu fary.
V sobotu 16. května byl na programu poznávací zájezd po zajímavých místech v okolí. Začali jsme prohlídkou tovačovského zámku, výstupem na jeho věž a následným přejezdem do Dubu nad Moravou, kde jsme se prošli areálem poutního místa a jeho společensko – kulturním zázemím. Poté jsme přejeli na Svatý Kopeček, kde jsme opět prohlédli chrám a jeho okolí a přesunuli se do zoologické zahrady, kde pokračovala individuální prohlídka areálu. V odpoledních hodinách nás ještě čekal křelovský fort a výborný výklad o historii opevnění Olomouce. Pak jsme podnikli podvečerní procházku po olomouckých památkách a zajímavostech. Následovala večeře a zasloužený odpočinek.
V neděli 17. května program pokračoval znovu v areálu školy, kdy opět po skupinách probíhal turnaj v kopané a tvorba dekorovaných triček podle vlastní fantazie. Následoval slavnostní oběd, spojený s vyhlášením vítězů, předáním cen a vzájemným rozloučením, po kterém se naši hosté rozjeli ke svým domovům.
Byl to hezký víkend pro všechny zúčastněné, spojený se vzájemným poznáváním, novými zážitky a zkušenostmi. V podobných aktivitách hodláme pokračovat i v příštím plánovacím období, nápady máme …
Projekt „Vesele se vzděláváme – druhá etapa” je pokračováním dvouletého projektu spočívajícího v rozvoji intelektuálně-pohybových schopností dětí.
Projekt sestává z jedné etapy - třídenní návštěvy na území Obce Rudniki.
V rámci druhé etapy tohoto projektu se uskutečnily tyto aktivity:
Projekt „Zastav čas” je spolufinancovaný z prostředků Evropského Fondu Regionálního Rozvoje a z prostředků státního rozpočtu.
PŘEKRAČUJEME HRANICE
"Zastav čas"
V měsíci dubnu GOKSiR v Rudnikach zahájil realizaci projektu „Zastav čas”.
Cílem předsevzetí je zvěčnění na fotografiích přírodních zajímavostí a výsledků práce mnoha generací v oblasti kultury a historie obce Rudniki a Mikroregionu Moštěnka – partnerské obce v ČR, propagace obou regionů, integrace obyvatel a výuka fotografování.
Projekt začal dílnami ve dnech 15.-17. dubna 2011, které zahrnovaly výuku fotografování v místnostech a v terénu. Přednášky vedl známý umělecký fotograf z Olesna Mirosław Dedyk. Dílen se zúčastnilo 40 osob / 20 z partnerského Mikroregionu Moštěnka a 20 z obce Rudniki /. Účastníci se seznámili s fotoaparatem, funkcí objektivu, poznali zásady komponování snímků, naučili se vidět světlo a vykreslovat světlem fotografické obrazy. Během výuky v terénu objevili mnoho kouzelných zákoutí naší obce. Výsledky dílen były prezentovány na první jarní výstavě v měsíci květnu před budovou GOKSiR v Rudnikach.
Po skončení dílen po dobu několika měsíců účastníci v praxi využívali získlané znalosti a zvěčňovali na fotografiích zanikající architekturu, floru, faunu a místa zvlášť blízká obyvatelům obou regionů. Vyvrcholením realizace projektu bude vydání sbírky fotografií propagující krajinné zajímavosti zpřátelených regionů, pohledů, kalendářů. Kromě toho na obou stranáh hranice budou organizovány další fotografické výstavy: v červenci a říjnu v Rudnikach, v září v Mikroregionu Moštěnka. Autoři nejlepších fotografií získají ceny během zahájení podzimní výstavy v Kulturním Domě v Rudnikach.
Projekt bude ukončen v listopadu tohoto roku.
Pozvánka na výstavu fotografií, zámek Dřevohostice, 1. 10 - 31. 10. 2011
Projekt „Poznávejme svět kolem nás” je spolufinancovaný z prostředků Evropského Fondu Regionálního Rozvoje a z prostředků státního rozpočtu.
PŘEKRAČUJEME HRANICE
Poznávejme svět kolem nás
Ve dnech 12.-14. května 2011 se konalo polsko-české setkání v Rudnikach, kterého se zúčastnily děti ze Základní školy v Dalachově a z Mikroregionu Moštenka. Setkání mělo vzdělávací a rekreační charakter a było realizované v rámci projektu s názvem „Poznávejme svět kolem nás”. Během cyklistického výletu děti měly možnost poznat nejzajímavější zákoutí obce Rudniki a uvidět zajímavosti, co było efektem realizace projektu.
V rámci projektu było zhotoveno:
Projekt je spolufinancován z Operačního Programu Přeshraniční Spolupráce Česká republika – Polská Republika na roky 2007-2012 v rámci projektu „Poznávejme svět kolem nás”.
Celkový rozpočet projektu činí cca 150.000 PLN, z toho 95% je dofinancováno z prostředků Evropského Fondu Regionálního Rozvoje a ze státního rozpočtu a 5% z rozpočtu obce.
Jelonki 5. - 7. 6. 2009
Realizovaný projekt spočíval v navázání trvalé spolupráce mezi útvary z Rudnik a Moštěnky. Pomohla v tom třídenní návštěva, kterou zahájila integrační hostina. Další den uplynul na sportovním klání na Obecních sportovně-hasičských závodech v obci Jelonki. Hasiči se seznámili s hasičskou výzbroji používanou útvary hasičských sborů. Poslední den byl dnem seznámeni s kulturou regionu. Zástupci navštívili Muzeum opolského venkova v obci Bierkowice.
Projekt „Folk festival Rudniki - Moštěnka” je spolufinancovaný z prostředků Evropského Fondu Regionálního Rozvoje a z prostředků státního rozpočtu.
PŘEKRAČUJEME HRANICE
Projekt „Folk Festival Rudniki - Moštěnka“ inicioval kulturní spolupráci obou regionů. V rámci projektu účastníci získali nové dovednosti ve výrobě tradičních ručních výrobků. V organizovaných propagačních stáncích byly prezentovány mj. kulinářské výrobky. Akci doprovázela vystoupení dechovek a folklorních souborů.
Projekt „Hospodářká akvizice Gminy Rudniki a Mikroregionu Moštěnka” je spolufinancovaný z prostředků Evropského Fondu Regionálního Rozvoje a z prostředků státního rozpočtu.
PŘEKRAČUJEME HRANICE
Horní Moštěnice
Ve dnech 6.-7. listopadu 2008 byla na území mikroregionu Moštěnka v kulturním domě v Horní Moštěnici realizována první etapa projektu „Investuj s námi - Inwestuj z nami!“. Na organizované česko-polské konferenci proběhla výměna zkušeností a názorů na téma aktuální ekonomické situace. Následně majitelé českých podniků (obor metalurgie, nábytkářství, potravinářství a tiskařství) prezentovali vlastní podniky, tj. historii vzniku, používané technologie, vyráběné produkty.
Rudniki
V sobotu 21. března 2009 proběhla v kulturním domě v Rudníkách Slavnost podnikání a předání cen ZŁOTA RAMA. V kategorii DONATOR cenu ZŁOTA RAMA obdržel Podnik výroby, služeb a obchodu Adama Sasa z Żytniowa (Polsko). Cenu v kategorii PROMOCJA - firma DSD - Dostál, a. s. z Dřevohostic a Podnik obchodu a služeb RUDMAR Wandy a Mariana Łęgosz z Rudnik (Polsko). Letošní setkání bylo rovněž shrnutím projektu „Investuj s námi - Inwestuj z nami!".