Základní informace o projektu:
název: Systémová podpora rozvoje meziobecní spolupráce v ČR v rámci území správních obvodů obcí s rozšířenou působností
reg.číslo: CZ.1.04/4.1.00/B8.00001
finanční zdroj: pilotní Projekt je hrazený plně ze zdrojů OP LZZ
doba trvání: 1. května 2013 - 30. června 2015
nositel projektu: Svaz měst a obcí ČR
smluvní partner v ORP Přerov: DSO mikroregionu Moštěnka
PROČ?
Svaz měst a obcí ČR zahájil realizaci projektu, jehož cílem je vytvořit podmínky pro dlouhodobý rozvoj meziobecní spolupráce v ČR. Zahraniční zkušenosti jednoznačně prokazují, že spojení sil umožní zkvalitnit a zefektivnit veřejné služby, a tím získat pro obce a města další finanční prostředky pro jejich rozvoj. To je také záměrem Svazu. Z dlouhodobého hlediska chceme docílit podpory státu pro meziobecní spolupráci. Stát by měl výrazně finančně podporovat obce, které budou spolupracovat v území na zajištění svých zákonných kompetencí.
Projekt umožní vytvořit pro podporu spolupráce obcí odborné a administrativní zázemí ve všech územích správních obvodů obcí s rozšířenou působností. Malé týmy pracovníků, za výrazné podpory motivujících starostů z daného území a metodické podpory ze strany Svazu, umožní vytvořit ucelené materiály za jednotlivá území. Ty se stanou podkladem pro diskusi zástupců obcí, jak řešit dostupnost základních škol nebo sociálních služeb v území, jaké jsou možnosti řešení dopravní obslužnosti, jak společně zadávat výběrová řízení, jak výhodně řešit odpadové hospodářství, jak společně nakupovat energie či jiné služby apod. Bude jen na Vás, zástupcích obcí, pro jaké z navrhovaných řešení se rozhodnete – nebude to stát, který obcím diktuje shora, jak co má být, ale Vy sami.
JAK?
Prostřednictvím Projektu:
Více zde: http://www.obcesobe.cz
Akční plán rozvoje území SO ORP Přerov 2016-2017 - vymezená část DSO mikroregionu Moštěnka
TENTO PROJEKT JE FINANCOVÁN Z PROSTŘEDKŮ ESF PROSTŘEDNICTVÍM OPERAČNÍHO PROGRAMU LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST A STÁTNÍHO ROZPOČTU ČR.
Dobrovolný svazek obcí mikroregionu Moštěnka je partnerem v projektu „Podnikatelský miniinkubátor“, reg. č. CZ.1.04/3.4.04/88.00372, jehož hlavním cílem je pomoci při vytváření podmínek pro slaďování rodinného a profesního života žen ve Zlínském a Olomouckém kraji, které mají zájem zahájit podnikatelskou činnost.
Cílovou skupinu bude tvořit celkem 48 osob, které mají zájem zahájit vlastní podnikatelskou činnost. V každém kraji bude cílová skupina rozdělena do dvou skupin po 12 osobách, které projdou jednotlivými aktivitami projektu. Aktivity budou zaměřeny na zvýšení odborných znalostí z oblasti účetnictví, práva a marketingu potřebných do začátků podnikání, dále na vypracování vlastního podnikatelského záměru a jeho obhajobu před odbornou komisí. Vždy 4 nejlépe hodnocené podnikatelské záměry v každé skupině a každém kraji budou mít šanci být realizovány v praxi, kdy účastnice projektu budou moci začít podnikání s 6-ti měsíční podporou ve formě kanceláře, vybavení a kancelářského servisu včetně hlídání dětí v dětském koutku zdarma. Součástí projektu je podpora účastnic ve formě individuálního odborného poradenství a poradenská činnost mentora po celou dobu účasti v projektu a v začátcích podnikání.
Doba realizace projektu: 1. listopad 2012 až 31. říjen 2014
Částka: 6 592 258,55 Kč
Realizátor projektu: Počítačová služba s.r.o.
Partneři projektu:
Web projektu Podnikatelský miniinkubátor se otevře po prokliknutí loga:
Tisková zpráva: V Olomouci se zrodil nový podnikatelský miniinkubátor
Podnikatelský miniinkubátor - závěr projektu
Více zde: Podnikatelský_miniinkubátor_závěr
TENTO PROJEKT JE FINANCOVÁN Z PROSTŘEDKŮ ESF PROSTŘEDNICTVÍM OPERAČNÍHO PROGRAMU LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST A STÁTNÍHO ROZPOČTU ČR.
Dobrovolný svazek obcí mikroregionu Moštěnka je partnerem v projektu „Firemní gender v Olomouckém kraji v praxi“ “ reg. č. CZ.1.04/3.4.04/88.00081, jehož hlavním cílem je podpora a motivace zaměstnavatelů v Olomouckém kraji v uplatňování rovných příležitostí mužů a žen včetně slaďování pracovního a rodinného života. Součástí projektu jsou firemní genderové audity realizované v deseti firmách olomouckého a přerovského okresu stejně jako vzdělávací semináře a workshopy určené vrcholnému managementu firem. Očekávaným výstupem projektu bude nejen zvýšení motivace i angažovanosti zaměstnanců, ale také vytvoření podpory firem v prosazování vyšší produktivity, a tím i následné konkurenceschopnosti. Jedná se v podstatě o dvě základní rovnice: „investice do zaměstnanců = investice do úspěchu firmy“ a „výkon = produktivita = ziskovost = konkurenceschopnost“.
Doba realizace projektu: 1. listopad 2012 až 31. říjen 2014
Částka: 3 287 586,20 Kč
Realizátor projektu: Počítačová služba s.r.o.
Partneři projektu:
http://www.poc-sluzba.cz/rubriky/projekty/aktualni/firemni-gender/
Firemní gender v Olomouckém kraji v praxi - II. etapa
Olomoucká firma Počítačová služba v úterý 14. ledna odstartovala druhou etapu projektu „Firemní gender v Olomouckém kraji v praxi“. Projekt se snaží pomáhat zaměstnancům sladit rodinný a pracovní život ve firmách v regionu.
Více zde: Firemni_gender_OK_II_etapa
Firemni gender v Olomouckém kraji v praxi - závěr projektu
Více zde: Firemni_gender_zaver
Ve dnech 26. – 28. září 2014 nás opět navštívila polská skupina z Gminy Rudniki, tentokrát v rámci projektu „Technika v praxi“. Tento projekt byl určen pro děti věkové kategorie 10 – 15 let. Byl zaměřen na přiblížení vybraných technických zajímavostí a památek Olomouckého kraje a seznámení s historií a současností využití vodní energie jako obnovitelného zdroje pro pohon strojní technologie papírny a elektrárny.
První den děti vyráběly, dle pokynů a předlohy pana učitele Foukala, jednoduché galvanometry. Byly vytvořeny dvojice, vždy jedno dítě z ČR a jedno dítě z PR. Funkce vyrobeného galvanometru pak děti zkoušely v praxi, kdy v jednoduchém elektrickém obvodu se žárovkami měřily velikost tohoto proudu a určovaly jeho směr.
Celý druhý den byl věnován exkurzím. Nejprve jsme navštívili vodní elektrárnu Dlouhé stráně, poté následovala historická papírna ve Velkých Losinách a jako poslední jsme navštívili funkcionalistickou vodní elektrárnu v Třeštině. Pro rozvoj technického uvědomění a myšlení byly pro děti přichystány pracovní listy, ve kterých vyplňovaly různé úkoly související s těmito navštívenými místy.
Neděle pak byla opět v tvořivém duchu. Děti dostaly za úkol vyrobit ze stavebnice Merkur model stoupy, což je stroj, který se používal na drcení a mělnění surovin a byl poháněn vodní energií. Znovu byly rozděleny do dvojic, jako první den. Mezi tím, co jedna polovina stavěla model stoupy, ta druhá soutěžila v jízdě na koloběžkách. Po obědě proběhlo vyhodnocení jednotlivých modelů galvanometrů, stoupy a soutěže v jízdě na koloběžkách. Ti nejlepší byli odměněni cenami a účastníci pak obdrželi pamětní list.
Víkend na přelomu měsíce května a června 2014 patřil dětem z mikroregionu Moštěnka, resp. ze zapojených obcí v rámci projektu (Křtomil, Radkovy, Dřevohostice a Nahošovice) spolu s polskými dětmi, které se zúčastnily projektu „Cesta přátelství“. Tento projekt byl dotačně podpořen v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem. Jeho cílem bylo především rozvíjet pohybové, kreativní i intelektuální schopnosti dětí ze ZŠ partnerských regionů.
První den byl zahájen společným obědem na zámku v Dřevohosticích. Poté se děti přesunuly do základní školy v Dřevohosticích a věnovaly se kreativním a pohybovým aktivitám. Celkem 20 dětí z polské i české strany bylo rozděleno do dvou skupin. První skupina (po 10 dětech z každého státu) se zabývala kreativní činností - děti si zkoušely techniku suché jehly s hlubotiskem. Nejlepší díla s motivy významných staveb obou zapojených regionů pak byla oceněna. Zbylých 20 dětí ve stejném čase soutěžilo v mezinárodním turnaji ve vybíjené. Byla vytvořena 4 družstva po 5 osobách. Všechna družstva pak byla rovněž odměněna. Závěr tohoto dne vyplnil společný táborák spojený s opékáním špekáčků.
Sobotní den byl naplánován v kulturním duchu. Ráno všechny děti nasedly do autobusu a vyrazily směr Bouzov. Při prohlídce hradu byly rozděleny na 2 skupiny českou a polskou s překladatelem. Z hradu následovala cesta do Loštic – Muzea Olomouckých tvarůžků, kde byl připraven i oběd a odpoledne na děti čekaly Javoříčské jeskyně. Po celodenním výletu byl připraven vědomostní kvíz o navštívených památkách.
Nedělní program se opět nesl ve sportovním duchu. Tentokrát se soutěžilo v jízdě na koloběžce, a to rovnou ve dvou disciplínách – jízda rychlosti a jízda zručnosti. Tohoto závodu se zúčastnily všechny děti v rozdělených kategoriích chlapci a dívky. Po odjetí obou disciplín všemi závodníky následoval společný oběd a vyhlášení výsledků těch nejrychlejších a nejzručnějších.
OPŽP 2014
Dotační program: Operační program Životní prostředí, Výzva 59, Oblast podpory 2 Zlepšování kvality ovzduší a omezování emisí
Celkové náklady: 2 882 220 Kč Dotace OPŽP: 2 563 614 Kč
Obsah a cíl projektu:
Cílem tohoto projektu bylo zajistit obcím, které se zapojily do projektu, pravidelné čištění komunikací a tím snížit úroveň prašnosti způsobenou usazováním prašných částic na komunikacích a jejich okrajích. Do projektu se zapojila obec Želatovice, která si pořídila stroj disponující kloubovým zametačem se sběrací nástavbou s centrálním odsáváním a hadicí na ruční odsávání. Vůz disponuje sadou 2 talířových košťat se šířkou zametání 1,1 m a horizontálně rotujícím zametacím válcem a 2 přimetacími košťaty, které zvětšují pracovní šířku až na 2 metry. Obec Turovice si pořídila stroj s centrálním kloubem a nástavbou zametacího kartáče se sběracím boxem a bočním rotačním kartáčem.
OPŽP 2013
Dotační program: Operační program Životní prostředí, Výzva 52, Oblast podpory 4.1 Zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží
Celkové náklady: 5 130 252 Kč Dotace OPŽP: 4 360 714 Kč
Obsah a cíle projektu:
Snížení objemu SKO a předcházení vzniku odpadu v místě jeho vzniku. Byly pořízeny kompostovací nádoby do jednotlivých domácností v obcích, které byly zapojeny do projektu. Obec Podolí si pořídila kompostéry pro kompostování obecní zeleně. Kompostování dřevitého odpadu se podpořilo nákupem štěpkovačů. Do projektu byly zapojeny obce: Beňov, Bochoř, Dobrčice, Dřevohostice, Horní Moštěnice, Podolí, Přestavlky, Říkovice, Stará Ves, Želatovice.