Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Projekty s polským partnerem Gminou Rudniki > Cestuj - poznávej - tvoř

Cestuj - poznávej - tvoř

Koncem letošního jara se uskutečnil další z řady projektů česko – polské přeshraniční spolupráce, tentokrát pod názvem Cestuj-poznávej-tvoř obcí Mikroregionu Moštěnka s Gminou Rudniki.

Opět se do příprav a realizace projektu zapojila čtveřice obcí Dřevohostice, Křtomil, Radkovy a Nahošovice spolu se Základní školou v Dřevohosticích. Podstatou projektu bylo třídenní setkání dětí ve věku 12 – 15 let v Dřevohosticích, pro které byl připraven zajímavý a pestrý doprovodný program.

Akce se zúčastnilo 20 dětí ze zmíněných obcí a 20 dětí z gymnázia A. Wajdy v Rudnikách. Hosté přijeli v pátek 15. května a po ubytování v areálu dřevohostické fary se přesunuli na zámek, kde proběhlo úvodní seznámení všech přítomných, slavnostní zahájení a oběd. Poté se všichni účastníci vydali procházkou do areálu školy, kde pokračovali v dalším programu. Děti byly rozděleny do smíšených česko – polských skupin, kdy každá z nich měla jiný program. První skupina se vydala do prostoru školních dílen, kde se dala do výroby dřevěných zvířat pro školní zoo a druhá skupina si zkoušela výtvarnou techniku akvarel s motivy zvířat a pamětihodností regionu.  V mezičase probíhal v tělocvičně přátelský turnaj v sálové kopané. Po večeři ještě následovalo posezení u ohně nebo další hry v areálu fary.

V sobotu 16. května byl na programu poznávací zájezd po zajímavých místech v okolí. Začali jsme prohlídkou tovačovského zámku, výstupem na jeho věž a následným přejezdem do Dubu nad Moravou, kde jsme se prošli areálem poutního místa a jeho společensko – kulturním zázemím. Poté jsme přejeli na Svatý Kopeček, kde jsme opět prohlédli chrám a jeho okolí a přesunuli se do zoologické zahrady, kde pokračovala individuální prohlídka areálu. V odpoledních hodinách nás ještě čekal křelovský fort a výborný výklad o historii opevnění Olomouce.  Pak jsme podnikli podvečerní procházku po olomouckých památkách a zajímavostech. Následovala večeře a zasloužený odpočinek.

V neděli 17. května program pokračoval znovu v areálu školy, kdy opět po skupinách probíhal turnaj v kopané a tvorba dekorovaných triček podle vlastní fantazie. Následoval slavnostní oběd, spojený s vyhlášením vítězů, předáním cen a vzájemným rozloučením, po kterém se naši hosté rozjeli ke svým domovům.

Byl to hezký víkend pro všechny zúčastněné, spojený se vzájemným poznáváním, novými zážitky a zkušenostmi.  V podobných aktivitách hodláme pokračovat i v příštím plánovacím období, nápady máme …

 

mikroregion moštěnka