Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Projekty s polským partnerem Gminou Rudniki > Technika v praxi

Technika v praxi

Ve dnech 26. – 28. září 2014 nás opět navštívila polská skupina z Gminy Rudniki, tentokrát v rámci projektu „Technika v praxi“. Tento projekt byl určen pro děti věkové kategorie 10 – 15 let. Byl zaměřen na přiblížení vybraných technických zajímavostí a památek Olomouckého kraje a seznámení s historií a současností využití vodní energie jako obnovitelného zdroje pro pohon strojní technologie papírny a elektrárny.

První den děti vyráběly, dle pokynů a předlohy pana učitele Foukala, jednoduché galvanometry. Byly vytvořeny dvojice, vždy jedno dítě z ČR a jedno dítě z PR. Funkce vyrobeného galvanometru pak děti zkoušely v praxi, kdy v jednoduchém elektrickém obvodu se žárovkami měřily velikost tohoto proudu a určovaly jeho směr.

Celý druhý den byl věnován exkurzím. Nejprve jsme navštívili vodní elektrárnu Dlouhé stráně, poté následovala historická papírna ve Velkých Losinách a jako poslední jsme navštívili funkcionalistickou vodní elektrárnu v Třeštině. Pro rozvoj technického uvědomění a myšlení byly pro děti přichystány pracovní listy, ve kterých  vyplňovaly různé úkoly související s těmito navštívenými místy.

Neděle pak byla opět v tvořivém duchu. Děti dostaly za úkol vyrobit ze stavebnice Merkur model stoupy, což je stroj, který se používal na drcení a mělnění surovin a byl poháněn vodní energií. Znovu byly rozděleny do dvojic, jako první den. Mezi tím, co jedna polovina stavěla model stoupy, ta druhá soutěžila v jízdě na koloběžkách. Po obědě proběhlo vyhodnocení jednotlivých modelů galvanometrů, stoupy a soutěže v jízdě na koloběžkách. Ti nejlepší byli odměněni cenami a účastníci pak obdrželi pamětní list.

Historické papírny Velké Losiny    

Výroba galvanometru

Vodní elektrárna DLouhé Stráně

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyhodnocení nejšikovnějších techniků

 

mikroregion moštěnka