Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Projekty s polským partnerem Gminou Rudniki > Cesta přátelství

Cesta přátelství

Víkend na přelomu měsíce května a června 2014 patřil dětem z mikroregionu Moštěnka, resp. ze zapojených obcí v rámci projektu (Křtomil, Radkovy, Dřevohostice a Nahošovice) spolu s polskými dětmi, které se zúčastnily projektu „Cesta přátelství“. Tento projekt byl dotačně podpořen v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem. Jeho cílem bylo především rozvíjet pohybové, kreativní i intelektuální schopnosti dětí ze ZŠ partnerských regionů.

První den byl zahájen společným obědem na zámku v Dřevohosticích. Poté se děti přesunuly do základní školy v Dřevohosticích a věnovaly se kreativním a pohybovým aktivitám. Celkem 20 dětí z polské i české strany bylo rozděleno do dvou skupin. První skupina (po 10 dětech z každého státu) se zabývala kreativní činností - děti si zkoušely techniku suché jehly s hlubotiskem. Nejlepší díla s motivy významných staveb obou zapojených regionů pak byla oceněna. Zbylých 20 dětí ve stejném čase soutěžilo v mezinárodním turnaji ve vybíjené. Byla vytvořena 4 družstva po 5 osobách. Všechna družstva pak byla rovněž odměněna. Závěr tohoto dne vyplnil společný táborák spojený s opékáním špekáčků.

Sobotní den byl naplánován v kulturním duchu. Ráno všechny děti nasedly do autobusu a vyrazily směr Bouzov. Při prohlídce hradu byly rozděleny na 2 skupiny českou a polskou s překladatelem. Z hradu následovala cesta do Loštic – Muzea Olomouckých tvarůžků, kde byl připraven i oběd a odpoledne na děti čekaly Javoříčské jeskyně. Po celodenním výletu byl připraven vědomostní kvíz o navštívených památkách.

Nedělní program se opět nesl ve sportovním duchu. Tentokrát se soutěžilo v jízdě na koloběžce, a to rovnou ve dvou disciplínách – jízda rychlosti a jízda zručnosti. Tohoto závodu se zúčastnily všechny děti v rozdělených kategoriích chlapci a dívky. Po odjetí obou disciplín všemi závodníky následoval společný oběd a vyhlášení výsledků těch nejrychlejších a nejzručnějších.

 

mikroregion moštěnka