Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Projekty s polským partnerem Gminou Rudniki > Poznávání bez hranic

Poznávání bez hranic

Ve dnech 10. až 12. května 2013 se děti z mikroregionu Moštěnka, resp. ze zapojených obcí v rámci projektu (Křtomil, Radkovy a Vlkoš) spolu s dětmi z Gminy Rudniki zúčastnily projektu Poznávání bez hranic, který získal dotaci v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem.

Pro všechny děti byl na tento víkend připraven bohatý kulturně-sportovní program. Páteční den děti zahájily společným slavnostním obědem, po kterém se zúčastnily mezinárodního turnaje ve stolním tenise, který se konal v obci Vlkoš. Všichni byli do hry zapálení a panovala dobrá sportovní nálada. Jazyková bariéra byla během pár chvil zcela odstraněna a případné nedostatky pomohl odstranit překladatel. V podvečerních hodinách následovalo vyhlášení výsledků a poté společná večeře. O tom, že se turnaj uskutečnil ve velmi přátelské atmosféře, svědčí i fakt, že na závěr pátečního turnaje si děti zahrály na hřišti fotbal.

Sobotní den byl naplánován v duchu sportovně-kulturním. Ačkoli počasí nám nepřálo, děti se ráno vypravily na společný pěší výšlap na hrad Helfštýn a na následnou prohlídku hradu, která byla pro polské hosty tlumočena do polštiny. Výšlap prověřil naše sportovní síly a prohlídka hradu zase naše znalosti dějepisu. Po prohlídce hradu jsme se všichni autobusem přesunuli na zámek v Dřevohosticích na společný oběd. Po obědě následovala prohlídka zámku Dřevohostice a místního Hasičského muzea. Oběma prohlídkami nás provedl místní kastelán. Přestože se počasí neumoudřilo, děti se hezky zvesela vypravily na prohlídku obce Dřevohostice a do místní základní školy. Ve škole si prohlédly sborovnu, třídy, učebny, ale ze všeho nejvíce je zaujala tělocvična, kde zcela spontánně uspořádaly menší turnaj ve vybíjené, protože jak dodaly: „sportovat se musí“. Sportovně a kulturně bohatý sobotní program byl zakončen společnou večeří ve formě společného opékání špekáčků na místní faře. Děti spolu zároveň sehrály několik společných her a své vědomosti nabyté během dne zúročily ve vědomostním kvízu.

Na nedělní program se všichni těšili v očekávání nových dobrodružství. V rámci nedělního programu děti navštívily Muzeum J. A. Komenského v Přerově, které je umístěno v prostorách místního zámku. Veliké bylo překvapení všech dospělých, když největší ovace mezi dětmi sklidila expozice školních tříd. Po prohlídce zámku a muzea se účastníci přesunuli na prohlídku fotovoltaické elektrárny v obci Radkovy, která zaujala nejen kluky, ale také dívky. Bohatý nedělní program byl zakončen společných obědem na zámku v Dřevohosticích, po kterém jsme se všichni rozloučili, popřáli polské delegaci šťastný návrat domů a rozjeli se do svých domovů. Že se akce vydařila, dosvědčuje i to, že děti ještě několik týdnů mluvily o nově získaných informacích, nových zážitcích a nových kamarádech.

Pozvánka

 

 

mikroregion moštěnka