Drobečková navigace

Úvod > Obce mikroregionu > Věžky

Věžky

www.vezkyobec.cz

Obec Věžky se rozkládá asi 7 km jižně od Přerova. Katastrální výměra obce je 241 ha, průměrná nadmořský výška 202 m. V obci žije 209 obyvatel. Obec spravuje sedmičlenné zastupitelstvo.

Nejstarší z dochovaných zpráv o Věžkách je z roku 1349. Ves měla počátkem 17. století 17 domů. Za třicetileté války dva domy zpustly. Roku 1900 bylo napočteno 44 domů  a 327 českých obyvatel. V roce 1980 měly Věžky celkem 73 domů, 246 obyvatel a 256 ha výměry katastru.

Stejně jako celý přerovský okres, postihla i Věžky v roce 1997 ničivá povoděň, která si vyžádala demolici 7 obytných domů a v důsledku zvýšené hladiny spodní vody opravy snad všech zbývajících domů v obci.

V obci najdeme, kostel, v budově obecního úřadu knihovnu, obchod s potravinami, sportovní hřiště. Vesnicí prochází železnice a je zde i železniční zastávka.

Od roku 1990, kdy se obec osamostatnila, se mnohé změnilo. Byla vybudována vodovodní siť, plynofikace, chodníky podél domů, zrekontruovala se budova obecního úřadu, knihovny, budova bývalé hasičské zbrojnice, kaple a podle potřeb se provádí opravy místních komunikací.

V obci působí SDH Věžky a Sportovně střelecký klub Věžky. Chloubou obce je sportovní areál, vybudovaný členy Sportovně střeleckého klubu Věžky. Jsou zde tenisové kurty, volejbalové hřiště, různé prolézačky a pískoviště pro děti. Každoročně se zde pořádají soutěže ve střelbě (Zlatá diabolka), turnaj ve volejbale (O pohár starosty), turnaje v malé kopané, nohejbalu a v posledních letech i turnaj manželských párů v tenise.

mikroregion moštěnka