Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obce mikroregionu > Podolí

Podolí

www.podoliobec.eu

Obec Podolí se nachází asi 6 km od města Přerova. Nachází v zemědělské oblasti v kopcovitém terénu s krásným výhledem na okolní vesnice mikroregionu z nejvyššího bodu obce "letiště". Podolí má 214 obyvatel, katastrální výměra obce je 216 ha. Obyvatelé bydlí v soukromých rodinných domech.

První písemné zmínky pochází z roku 1349. Od počátku 15. století bylo Podolí majetkem lipnické fary. Stará obecní pe­čeť z roku 1704 měla ve znaku dřevo­rubce sekajícího strom. Svou samostatnost obec ztratila v roce 1976, kdy se stala místní částí obce Žela­tovice, avšak již v roce 1990 se opět osa­mostatnila. Dominantou návsi je kaple zasvěcená sv. Cyrilu a Metoději z roku 1893. Středem celé obce protéká potok.

V obci není pošta, zdravotní středisko a potraviny. Tyto služby a zdravotní středisko včetně základní a mateřské školy jsou vzdáleny 2 km od obce směrem k Přerovu v obci Želátovice.

Společenský život obce se odehrává převážně na místním hřišti v okrajové části středu obce. Každoročně se konají hodové slavnosti, v říjnu se pořádá ve spolupráci se ZŠ Želatovice Drakiáda na místním "letišti". Na začátku roku se koná setkání seniorů s blahopřáním občanům k významným životním jubilejím a obec také pořádá Mikulášskou nadílku. O tyto kulturní činnosti se stará převážně Sbor dobrovolných hasičů. V obci je vytvořen Klub důchodců, působí zde také Myslivci, Rybáři a 1.FC Podolí. Společenský život se může odehrávat v kulturním domě obecního úřadu, místní knihovně, kapli sv. Cyrila a Metoděje a v soukromém pohostinství. Od roku 1955 má obec vlastní hřbitov.

Obec Podolí přistoupila k MR Moštěnka dne 8.3.2007.

mikroregion moštěnka