Drobečková navigace

Úvod > Obce mikroregionu > Horní Moštěnice

Horní Moštěnice

www.hornimostenice.cz

Obec leží v bezprostřední blízkosti okresního města Přerov, na silnici spojující Přerov z Hulínem a Otrokovicemi. V obci žije 1640 obyvatel, kteří bydlí v 680 domech. Obec má zpracován a schválen územní plán od roku 1994. Obecní úřad se snaží v souladu s územním plánem ovlivňovat podobu nové zástavby. Katastrální rozloha obce je 982 ha.

Je zde MŠ, ZŠ pro 1. - 9. ročník, zdravotní středisko - praktický lékař. dětský lékař, zubní lékař, pošta, kino, kulturní dům, fotbalové hřiště, hasičská zbrojnice, místní knihovna, 3 obchody s potravinami, z toho jedna večerka, 7 restauračních zařízení a občerstvení a další široká škála drobných živnostníků.

V obci jsou tři prameny minerálních vod - 2 oficiální. Nejznámější je "Hanácká kyselka".

V průběhu posledních let dochází ke značnému zlepšování prostředí pro život v obci. Průběžně byly opravovány místní komunikace v jednotlivých ulicích. Dochází k výsadbě nové zeleně v obci a k parkovým úpravám veřejných prostranství.

Sídelní útvar pokrývá mírné západní a jižní svahy tak zvaných " Švédských šancí " na rozloze 982 ha. Název " Švédské šance "pochází z dob třicetileté války, kdy zde bylo opevnění švédských vojsk a vojáci odtud podnikali výpady do okolních obcí.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1131, kdy obec náležela arcidiakonátu přerovskému. Název obce pochází z dávné minulosti, kdy v době velkomoravské říše tudy procházela cesta spojující Velehrad s Přerovem a Olomoucí. V té době zde byla řada močálů a bažin, proto musela být cesta tvrzena, aby mohla být sjízdná. K tvrzení cesty se používalo proutěných otýpek tzv. moštin. Podle toho pak byla pojmenována obec.

Řeka Moštěnka, která protéká obcí, nesla v minulosti jméno "Stvola", což je druh vrby. V dávných dobách byly břehy řeky hojně lemovány touto vrbou a proto dostala název "Stvola"

Významný je strom, který roste v zámecké zahradě - jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba "Pendula").  Jeho stáří je více jak 100 let. Má atypický tvar koruny stromu.

Kulturní život obce, jehož organizátory jsou obecní úřad, spolky a sdružení občanů, MŠ, ZŠ, je dosti pestrý. Pravidelně je pořádán dětský den k MDD, kácení máje, hodové slavnosti, vánoční koncerty, výstavy prací žáků MŠ a ZŠ k vánočním a velikonočním tradicím, dětské šibřinky, plesy spolků a sdružení. Dloholetou tradici má soutěž ve společenském tanci skupin C a D "Moštěnská hanačka".

TJ Sokol Horní Moštěnice sdružuje ve svých řadách zájemce o sportovní vyžití. Jeho úspěšnou součástí je oddíl kopané - mužstva mužů, dorostu a žáků. Nejlépe si vede družstvo žáků, které je v čele tabulky po podzimní části v okresním přeboru.

Sbor dobrovolných hasičů se pravidelně zúčastňuje soutěží pořádaných pro SDH. Aktivně se podílí na úpravách veřejného prostranství obce.

Myslivecké sdružení "Šance" se stará o vysázené biokoridory v okolí obce, vysíká trávu na mezích, dokrmuje zvěř.

Český zahrádkářský svaz provádí výsadbu ovocných stromů na březích Moštěnky a v okolí obce, následně se o vysázené stromy stará.

mikroregion moštěnka