Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obce mikroregionu > Domaželice

Domaželice

www.domazelice.cz

Obec Domaželice se rozkládá v okrese Přerov v oblasti mezi Přerovem a Bystřicí pod Hostýnem. V současnosti v ní žije 566 obyvatel. Katastrální rozloha obce je 427 ha, průměrná nadmořská výška je 232 m.

Obec Domaželice byla založena roku 1339. Již od poloviny 14. století v Domaželicích stála tvrz. Na ni sídlil rod Vladyků z Domaželic, což byla jedna odnož rodu Žerotínů. Ve znaku obce se nacházejí znaky Šternů ze Štatenberka, vlevém rohu znaku je pak mušle - atribut sv. Jakuba většího, patrona místního kostela a obce.

V obci se nachází kulturní dům s kapacitou sálu 500 lidí, ubytovnou pro 40 osob, zdravotní středisko pro děti a mládež, zdravotní středisko pro dospělé, pošta, sportovní fotbalové hřiště, obecní knihovna a základní škola 1-5 ročník. Je zde také ubytovna typu Okal s 80 ubytovacími místy, kterou provozuje Agras Želatovice.

K pozoruhodnostem obce patří Kostel sv. Jakuba a Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1760, která je chráněna památkovým úřadem.

V obci jsou činní hasiči, TJ Sokol Domaželice, Klub žen, Český zahadkářský svaz, základní organizace Domaželice a Myslivecká společnost,. Pravidelnou sportovní akcí se stala soutěž ve sportovní brokové střelbě na asfaltové terče, která se koná na místní brokové střelnici "Skalka",

mikroregion moštěnka