Drobečková navigace

Úvod > Obce mikroregionu > Dobrčice

Dobrčice

www.dobrcice.cz


Obec Dobrčice patří mezi malé obce mikroregionu Moštěnka. V obci žije 205 obyvatel.  Katastrální území obce je 240 ha. V obci působí Sbor dobrovolných hasičů Dobrčice a služby poskytuje obecní knihovna.

První píemná zmínka: 1356 Budek de Dobrcizc, Zemské desky olomoucké

Dobrčice leží jihovýchodním směrem od Přerova na severním úpatí Přestavlckého lesa a rozkládají se na pravém břehu Dobrčického potoka v údolí od východu k západu. Jádro vesnice se rozprostírá na obou stranách jediné silnice vedoucí z obce. Uprostřed vesnice stojí kaple postavená v roce 1773. Na východní straně kaple je pomník se jmény padlých v boji za svobodu.

Podle vesnice se nazývala původně vladycká, pak rytířská a panská rodina Říkovských z Dobrčic, která vymřela roku 1867 maršálkem Leopoldem, svobodným pánem Říkovským z Dobčic.

Obec byla přifařena a do roku 1882 i přiškolena k Horní Moštěnici. V roce 1882 zde byla postavena jednotřídní škola. Z bývalé školy je v současné době kulturní dům a sídlo OÚ.

Po třicetileté válce měla obec 16 domů, v roce 1794 to bylo 40 domů a 240 obyvatel. V současné době má obec Dobrčice asi 80 obyvatelných domů a počet obyvatel se pohybuje v posledních letech okolo 200.

mikroregion moštěnka