Drobečková navigace

Úvod > Obce mikroregionu > Bezuchov

Bezuchov

www.bezuchov.cz


Od úpatí sv. Hostýna a  Kelčského Javorníku se rozkládá  na sever až k řece Bečvě pahorkatina, které se říká Záhoří. Téměř uprostřed tohoto kraje leží typická záhorská ves Bezuchov, jediná tohoto jména v ČR. O její  starobylosti svědčí už sama okrouhlá náves, v minulosti opatřená třemi branami (dosud známá pojmenování - Stará brána, Nová brána, Zábraní).

První zápis o obci Bezuchov je v zemských deskách Olomouckých , kde se od roku 1348 zapisovaly majetky šlechty vyšší i nižší. Bezuchov a jeho okolí bylo však osídleno daleko dříve. To dosvědčují nálezy kamenných kladiv a různých nástrojů z kamene, které od nepaměti až do dnešních dnů nacházeli sedláci na svých polích. Mohylová pohřebiště v okolních lesích byly prozkoumány již koncem 19. století.

Obec Bezuchov se nachází asi 15 km na východ od Přerova mezi městy Přerov, Bystřice p.Hostýnem a Lipník n.Bečvou, v nadmořské výšce 300m. Rozloha obce je 397 ha a žije zde 188 obyvatel. Lidé v obci bydlí v soukromých dvougeneračních domech. V obci je jedna družstevní čtyřbytovka.

Obec Bezuchov je držitelem Zelené stuhy, za péči o zeleň v krajském kole soutěže Vesnice roku 1998. V roce 2005 obec obdržela Bílou stuhu, za činnost mládeže v krajském kole soutěže Vesnice roku.  V obci je také možnost ubytování v turistické ubytovně.

mikroregion moštěnka