Drobečková navigace

Úvod > Obce mikroregionu > Beňov

Beňov

www.benov.cz

Obec Beňov leží přibližně 4,5 km jihovýchodně od průmyslového okresního města Přerov. Obec je rozložena na levém břehu říčky Moštěnky ve zvlněné krajině předhůří Podbeskydské pahorkatiny.

První historický záznam o obci se váže k roku 1365. Roku 1964 se Beňov sloučil s malou obcí Prusy, která je od té doby jeho místní částí. Obec Prusy leží ve vzdálenosti 1 km od Beňova. Rozloha obce Beňov je 864 ha a žije zde 701 obyvatel.

Významným rodákem Beňova je arcibiskup Antonín Cyril Stojan. Jeho památce věnuje obec velkou pozornost. Na místě, kde stál jeho rodný domek stojí dnes památník, který tak občanům i návštěvníkům připomíná tohoto významného rodáká. V obci je také malé muzeum, kde můžeme zhlédnout dochované předměty z doby života Antonína Cyrila Stojana.

V obci se čas od času koná velkolepá tradiční akce Kácení máje, která vždy přiláká mnoho návštěvníků. Hlavní součástí je průvod masek, které jsou prací samotných občanů. Během roku se konají i další kulturní akce, např. každoroční vítání občánků, besedy s důchodci, zájezdy, divadelní představení, vánoční besídky , plesy apod.

Obec umožňuje také sportování. Jsou tady vybudovány tenisové kurty a pro milovníky koní je zde Jezdecký oddíl. Avšak nejpřitažlivějším sportem pro občany je fotbal, který se hraje na místním hřišti.

V obci je zavedena elektrofikace a plynofikace. Umožňuje tak ekologický způsob vytápění. Obec má kabelovou televizi s místním kabelovým kanálem, který občany informuje o místních aktualitách a událostech. Obec je pokryta bezdrátovým signálem (WiFi) pro připojení k internetu.

V průběhu let se v obci rozvinulo i podnikání jednotlivých občanů. Jmenujme alespoň některé: Č.O.B. slévárna barevných kovů, PL- SERVIS - barvy, autolaky.

V obci jsou 2 prodejny smíšeného zboží, které občanům nabízí základní sortiment potravin. Potřeby občanů uspokojuje i prodejna s chovatelskými a zahrádkářskými potřebami.

V oblasti vzdělávání funguje v Beňově Mateřská škola a Základní škola, která poskytuje vzdělání na úrovni 1. stupně povinné školní docházky.

Vzhled obce zdobí okrasné dřeviny, které jsou pravidelně stříhány a ošetřovány. O trávníky i zeleň před svými domy se vzorně starají všichni občané. Výsledkem toho je i ocenění v podobě zelené stuhy za péči o zeleň.

Každý rok se vylepšuje veřejné prostranství. Dláždí se vjezdy, chodníky, pokládá se nová obruba okolo cest a chodníků. Na úpravu se používají nové moderní stavební materiály.

Na těchto pracech se podílejí samo občané. Díky jejich obětavosti a trpělivosti dostává obec Beňov novou moderní podobu.

mikroregion moštěnka